Ökad andel kvinnor i bolagsstyrelserna

Vi har i år bidragit till att öka andelen kvinnor i styrelserna från 29 till 34 procent i de bolag där vi deltar i valberedningen. Av de nya ledamöter som valdes in till styrelserna var 75 procent kvinnor.

dummy
   
graf_1_nyhet graf_2_nyhet

Vi är aktiva ägare i de bolag vi investerar i och en del i det arbetet är att delta i valberedningar och ta fram förslag på styrelseledamöter. Det gör vi för att vi anser att styrelsens kvalitet är viktig för bolagets framtida utveckling och därmed för våra kunder. En styrelse ska bestå av mångfald vad gäller kompetens, erfarenhet och kön.

Läs mer om vårt ägarutövande här.

Prenumerera på Lannebos nyhetsbrev

Lannebo Marknad & Strategi kommer en gång i månaden och innehåller månadsrapporter, nyheter och marknadskommentarer.
Prenumerera på Lannebos nyhetsbrev

Nyheter

Team_Karin_Katarina_PC_RGB 1600x900

09 mars 2023

Comeback för räntor – så mycket avkastar räntefonderna

Stigande marknadsräntor innebär stigande förräntningstakt i företagsobligationsfonder. Se förräntningstakten för Lannebos fonder.

Ilmeg-3069 1600x900

22 mars 2023

Kundporträtt: Ny kurs i livet

Paret Eriksson flyttade hem till Sverige och köpte en dammsugarverkstad. I dag är Ilmeg ett världsnamn i gruvindustrin, med specialfokus på diamanter. Vi har pratat med entreprenörerna bakom den oväntade framgångssagan, tillika nyblivna kunder hos Lannebo.

Tova_Larsson-1600x900

23 mars 2023

Tova Larsson: “Vi vill att unga ska ha bra koll på sin ekonomi”

Tova Larsson reser land och rike runt och föreläser i skolklasser om privatekonomi. Ett viktigt uppdrag som skapar förutsättningar för ett mer jämställt samhälle. Självklart är Lannebo med och stöttar.