Ny på jobbet: Adam Hansson

Adam Hansson är nyanställd som aktie- och kreditanalytiker i Lannebos förvaltningsorganisation. En roll som innebär att få fördjupa sig i mängder av bolag.
Nyheter
Namnlös design (10)

Hur har din första tid på jobbet varit?“Spännande och lärorik! Jag har snabbt fått komma in i rollen och tycker att jag redan har hunnit med mycket sen jag började.”

Vilken är din roll på Lannebo?“Jag jobbar som aktie- och kreditanalytiker. Det innebär i praktiken att jag hjälper mixfonderna, de hållbara Sverige- och Nordenfonderna samt räntefonderna med bolagsanalys gällande både aktie- och ränteinvesteringar.”

Vad är roligast med ditt jobb?“Att det är väldigt allmänbildande att få analysera och lära sig om nya bolag och affärsmodeller, samt möjligheten att få träffa intressanta och spännande bolag.”

Vad har du gjort tidigare?“Innan jag började på Lannebo jobbade jag med kreditinvesteringar på Ares Management och innan det som analytiker inom Corporate Banking på Citigroup där jag jobbade med lån och rådgivning till svenska storbolag.”

Vad gör du när du inte jobbar?“På fritiden tycker jag om att laga mat och testa nya spännande recept. Jag tackar inte heller nej till att äta god mat ute på restaurang eller när någon annan lagar den. Nu när det blivit enklare igen gillar jag även att resa, gärna med min kära sambo eller med mina vänner.”

Lannebo Marknad & Strategi kommer en gång i månaden och innehåller månadsrapporter, nyheter och marknads kommentarer

Nyheter

Vem blir Årets Sparprofil 2023?

Vem har gjort den viktigaste insatsen för svenskarnas sparande i år? Det kommer Lannebo tillsammans med tidningen Affärsvärlden och en namnkunnig jury att ta reda på i årets upplaga av den prestigefulla tävlingen Årets Sparprofil.

Läs mer

Hållbarhetsrapport hösten 2023

Mycket har hänt på hållbarhetsfronten under det senaste året. Vi lanserade vår första artikel 9-fond, anslöt till IIGCC Net Zero Engagement Initiative och utökade vår hållbarhetsrapportering - bara för att nämna några exempel. Läs mer i vår hållbarhetsrapport. 

Läs mer

Lannebo förstärker sälj- och marknadsavdelningen

Vi välkomnar Gustav Larsson som chef för försäljning och marknad (CCO) och Niklas Pantzar som ansvarig för institutionell försäljning på Lannebo.

Läs mer