Makrokommentar: bättre tillväxt i Europa, än i USA

För femte kvartalet i rad var tillväxten på årsbasis starkare i euroområdet än i USA. Tillväxttakten har dock dämpats något jämfört med 2015.
Nyheter
Peter graf mini

Peter graf

Denna tillväxt förklaras främst av ökade investeringar och strukturella reformer. “Bygginvesteringarna har kommit igång efter en lång period av svaghet. Dessutom har Spanien, och flera andra länder, som drabbades hårt i finanskrisen, återhämtat sig klart snabbare än väntat, tack vare att man genomfört strukturella reformer som förbättrat ekonomins funktionssätt”, säger Peter Lagerlöf som bland annat förvaltar Lannebo Mixfond och Lannebo Sverige Flexibel. .

“För Lannebo Fonder som investerar tungt i Sverige är detta förstås positivt. Många svenska bolag har stor försäljning i Kontinentaleuropa”, säger Peter Lagerlöf. 

Lannebo Marknad & Strategi kommer en gång i månaden och innehåller månadsrapporter, nyheter och marknads kommentarer

Nyheter

Vem blir Årets Sparprofil 2023?

Vem har gjort den viktigaste insatsen för svenskarnas sparande i år? Det kommer Lannebo tillsammans med tidningen Affärsvärlden och en namnkunnig jury att ta reda på i årets upplaga av den prestigefulla tävlingen Årets Sparprofil.

Läs mer

Hållbarhetsrapport hösten 2023

Mycket har hänt på hållbarhetsfronten under det senaste året. Vi lanserade vår första artikel 9-fond, anslöt till IIGCC Net Zero Engagement Initiative och utökade vår hållbarhetsrapportering - bara för att nämna några exempel. Läs mer i vår hållbarhetsrapport. 

Läs mer

Lannebo förstärker sälj- och marknadsavdelningen

Vi välkomnar Gustav Larsson som chef för försäljning och marknad (CCO) och Niklas Pantzar som ansvarig för institutionell försäljning på Lannebo.

Läs mer