Så påverkas svenska fastighetsbolag av Evergrande i Kina

En ökad oro för en potentiell konkurs av den kinesiska fastighetsutvecklaren Evergrande har fått världens börser att vända nedåt. Särskilt stor var nedgången i fastighetssektorn. Så här ser Lannebos fastighetsförvaltare Philip Hallberg och Tobias Kaj på situationen.

Tobias-Philip-Träd-liggande-liten

Måndagen den 19 september blev en av de kraftigaste börsnedgångarna så här långt under 2021. Anledningen var oro för att den kinesiska bostadsutvecklaren Evergrande kan vara på väg mot konkurs. På Stockholmsbörsen hörde fastighetsbolag till förlorarna.

“De direkta kopplingarna mellan en bostadsutvecklare i Kina som har problem med genomförandet av bostadsprojekt till svenska förvaltande fastighetsbolag är få. Oron handlar i första hand kring vilket effekt en eventuell konkurs för Evergrande kan få för den globala obligationsmarknaden givet de enorma volymer av skuld som Evergrande har”, säger Tobias Kaj, förvaltare av Lannebo Fastighetsfond,

Evergrande uppskattas ha skulder på drygt 300 miljarder dollar, motsvarande 2 procent av Kinas BNP.

“Vi har ingen åsikt kring hur sannolikt det är att den kinesiska regimen skulle tillåta en konkurs för ett av de största kinesiska bolagen. Vid händelse av konkurs är det dock sannolikt att oron på obligationsmarknaden kortsiktigt blir betydande och att det kommer bli svårt att emittera nya obligationer”, konstaterar Tobias Kaj.

De svenska fastighetsbolagen har de senaste åren ökat sin exponering mot den europeiska obligationsmarknaden och de fem största noterade svenska fastighetsbolagen har totala räntebärande skulder på 272 miljarder kronor varav 178 miljarder är icke säkerställda lån. Generellt har lånen löptider på 5-10 år.

Läs mer: Lannebo Fastighetsfond

“Samtidigt har dessa fem bolag likviditet om 33 miljarder kronor samt icke nyttjade kreditlöften om 48 miljarder kronor. De har dessutom förvaltningsresultat efter betalda utdelningar på 10 miljarder kronor vilket gör att de utan att sänka utdelningar kan amortera 5 procent av obligationslånen varje år om de slutade att förvärva”, säger Tobias Kaj.

Huruvida det faktiskt blir en konkurs för Evergrande, och om det i så fall skulle leda till följdeffekter på obligationsmarknaden, är fortfarande en öppen fråga. Men om det värsta skulle inträffa konstaterar Tobias Kaj att de svenska fastighetsbolagen är väl rustade.

“Sammantaget anser vi att svenska fastighetsbolag har väldigt starka balansräkningar. Kortsiktigt kan oro på obligationsmarknaden minska utrymmet för tillväxt om det blir svårt att emittera nya obligationer, men i ett längre perspektiv förväntar vi oss ingen påverkan”, säger han.

Prenumerera på Lannebos nyhetsbrev

Lannebo Marknad & Strategi kommer en gång i månaden och innehåller månadsrapporter, nyheter och marknadskommentarer.
Prenumerera på Lannebos nyhetsbrev

Nyheter

City_16-9

28 feb. 2023

Stark start men hur blir resten av året?

Rekordhög inflation, stigande räntor och en orolig omvärld. Att förutspå hur marknaden utvecklar sig under året är ingen enkel uppgift. Vi frågade tre av Lannebos fondförvaltare hur de tror att året blir.

GreenTransition sajt

03 mars 2023

Lannebo Europe Green Transition – en fond utan kompromisser

Inte vilken grön fond som helst, utan av en mörkare nyans. Lannebo Europe Green Transition, som lanserades i höstas, kompromissar inte med hållbarheten.

Team_Karin_Katarina_PC_RGB 1600x900

09 mars 2023

Comeback för räntor – så mycket avkastar räntefonderna

Stigande marknadsräntor innebär stigande förräntningstakt i företagsobligationsfonder. Se förräntningstakten för Lannebos fonder.