Lannebos nya gröna obligationsfond nu tillgänglig hos Avanza och Nordnet

Den gröna obligationsfonden Lannebo Sustainable Corporate Bond finns nu tillgänglig även för sparare som inte är direktkunder hos Lannebo.
Nyheter
Karin Haraldsson och Katarina Carlsson, Lannebo

Lannebo Sustainable Corporate Bond lanserades den 18 februari i år. Fonden är Lannebos fjärde företagsobligationsfond men den första som enbart investerar i gröna obligationer eller obligationer utgivna av hållbara företag.

Gröna obligationer har de senaste åren vuxit snabbt. 2015 fanns det motsvarande knappt 5 miljarder kronor i gröna företagsobligationer på den nordiska marknaden. 2019 passerade de gröna företagsobligationerna 180 miljarder kronor. En grön obligation är enkelt uttryckt en obligation där lånesumman är öronmärkt för att användas till ett specifikt, miljöförbättrande projekt.

Under våren och sommaren har förvaltarna Karin Haraldsson och Katarina Carlsson placerat fondens tillgångar i obligationer, bland annat i en corona-obligation. I och med att fonden nu är fullinvesterad och har den struktur som den är tänkt att ha även framåt har fonden gjorts tillgänglig för sparare via plattformarna Avanza och Nordnet.

Här kan du köpa den gröna obligationsfonden fonden Lannebo Sustainable Corporate Bond

Lannebo Marknad & Strategi kommer en gång i månaden och innehåller månadsrapporter, nyheter och marknads kommentarer

Nyheter

Vem blir Årets Sparprofil 2023?

Vem har gjort den viktigaste insatsen för svenskarnas sparande i år? Det kommer Lannebo tillsammans med tidningen Affärsvärlden och en namnkunnig jury att ta reda på i årets upplaga av den prestigefulla tävlingen Årets Sparprofil.

Läs mer

Hållbarhetsrapport hösten 2023

Mycket har hänt på hållbarhetsfronten under det senaste året. Vi lanserade vår första artikel 9-fond, anslöt till IIGCC Net Zero Engagement Initiative och utökade vår hållbarhetsrapportering - bara för att nämna några exempel. Läs mer i vår hållbarhetsrapport. 

Läs mer

Lannebo förstärker sälj- och marknadsavdelningen

Vi välkomnar Gustav Larsson som chef för försäljning och marknad (CCO) och Niklas Pantzar som ansvarig för institutionell försäljning på Lannebo.

Läs mer