Succéår för Lannebos nystartade teknikfond

Ett år har gått sedan starten av Lannebo Teknik Småbolag. Resultatet? En uppgång på 29,7 procent mitt i en global pandemi. ”Våra fondsparare har haft ett bra första år och möjligheterna ser fortfarande goda ut, kanske till och med bättre än när vi startade ”, säger Johan Nilke.

_DSC6790 1600x900

I november 2019 startade fonden Lannebo Teknik Småbolag med förvaltarteamet Johan Nilke och Helen Broman. En av de aktier som köptes in redan första dagen var svenska Sinch.
”Vi ägde redan Sinch i den stora fonden, Lannebo Teknik, och det var ett bolag som passade väldigt bra in i Lannebo Teknik Småbolag”, säger Johan Nilke.

Investeringen blev minst sagt lyckad. På 12 månader har aktien stigit med över 500 procent. Men det är långt ifrån den enda investeringen som utvecklats väl. Coronapandemin har slagit hårt mot samhället men har också skyndat på en digital transformation vilket spelat många av fondens innehav i händerna.
”Vi såg tydligt hur många teknikbolag fick en skjuts när till exempel hemarbete ökade kraftigt och behovet av olika typer av digitala lösningar sköt i höjden”, säger Johan Nilke.

Läs mer om globalfonden Lannebo Teknik Småbolag

Ett investeringsområde som gynnats av årets restriktioner och nationella nedstängningar är digital underhållning. Inte minst dataspelbolagen har haft ett starkt år.
”Starka digitala varumärken är otroligt värdefulla. Vi har investerat i flera dataspelsbolag på olika marknader för att ha en bred exponering mot den trenden som vi tror kommer att fortsätta även efter att pandemin är förbi”, säger Helen Broman.

Lannebo Teknik Småbolag har liksom systerfonden Lannebo Teknik ett globalt placeringsmandat. Det innebär att förvaltarna kan investera i bolag var som helst i världen.
” Det är givetvis mycket att sålla från men å andra sidan kan vi verkligen hitta bolagen som är starkast i sin nisch. Vi investerade exempelvis nyligen i ett tyskt internetapotek som har en intressant position i och med att e-handeln av apoteksvaror inte alls kommit lika långt i Tyskland som i Sverige”, säger Helen Broman.

Allt som allt summerar fondens första 12 månader till en uppgång på 29,7 procent. Vilket kan sättas i relation till fondens jämförelseindex som stigit med 14 procent.*

Vad som gör prestationen särskild värd att uppmärksamma är att förvaltningsstrategin är relativt försiktig.
”Vi undviker rena förhoppningsbolag och aktieraketer. Vi investerar i regel i lönsamma bolag med god tillväxt, till rimlig värdering. Vi brukar säga att det gör att vi inte kommer att följa med till den absoluta toppen i en kraftig uppgång, men vi kommer heller inte att rasa till botten i en nedgång. Det är en strategi som historiskt skapat god riskjusterad avkastning”, säger Johan Nilke.

Här kan du investera i Lannebo Teknik Småbolag

*Från fondens startdatum 2019-11-07 till och med 2020-11-06. Jämförelseindex är MSCI World Small Cap IT.

Riskinformation: Historisk avkastning är inte någon garanti för framtida avkastning. De pengar du investerar i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet. Fondens värde kan variera kraftigt på grund av dess sammansättning och de förvaltningsmetoder fondbolaget använder sig av.

Prenumerera på Lannebos nyhetsbrev

Lannebo Marknad & Strategi kommer en gång i månaden och innehåller månadsrapporter, nyheter och marknadskommentarer.
Prenumerera på Lannebos nyhetsbrev

Nyheter

Tova_Larsson-1600x900

23 mars 2023

Tova Larsson: “Vi vill att unga ska ha bra koll på sin ekonomi”

Tova Larsson reser land och rike runt och föreläser i skolklasser om privatekonomi. Ett viktigt uppdrag som skapar förutsättningar för ett mer jämställt samhälle. Självklart är Lannebo med och stöttar.

_Z9M8849 1600x900

17 apr. 2023

Frida Bratt: “Fortsätt månadsspara och sälj inte på grund av oro”

Med ett genuint samhällsengagemang och starkt rättvisepatos som bränsle gör hon skillnad för svenskarnas sparande. Vi möter Nordnets sparekonom Frida Bratt som utsetts till Årets Sparprofil av Lannebo.

Martin och Robin utan 10 1600x900

08 maj 2023

Lannebo Sverige Plus prisas

Sverigefonden Lannebo Sverige Plus har på lång, och kort, sikt lyckats skapa mycket fin riskjusterad avkastning. Nu prisas fonden i Refinitiv Lipper Fund Awards.