Lannebo rekryterar förvaltaren Per Trygg

Lannebo rekryterar förvaltaren Per Trygg till småbolagsteamet.

pert

Småbolagsfonder har sedan starten för 20 år sedan varit hjärtat i Lannebos förvaltning. Samtliga Lannebos småbolagsfonder har sedan starten skapat mycket god avkastning för andelsägarna såväl i absoluta tal som i jämförelse med index och konkurrenter. En nyckelfaktor bakom detta är Lannebos starka förvaltningsteam och ambitionen att alltid ha högsta möjliga förvaltarkompetens inom de områden där fonderna investerar.

Lannebo förstärker nu förvaltningsorganisationen genom att rekrytera Per Trygg till småbolagsteamet. Per Trygg är i dag ansvarig förvaltare för fonderna SEB Sverigefond Småbolag C/R, SEB Sverigefond Småbolag samt SEB Fastighetsfond Norden och har flera gånger prisats för fondernas starka förvaltningsresultat. Per Trygg är ansvarig för SEB:s svenska och nordiska småbolagsförvaltning och är även övergripande chef för aktieförvaltningen inom SEB Investment Management.

Hos Lannebo kommer Per Trygg att vara huvudförvaltare för Lannebo Småbolag Select och ingå i förvaltningsteamet till Lannebo Småbolag.
”Vår ambition är alltid att vara bäst på det vi gör. Per Trygg är en otroligt kompetent förvaltare som tillför kunskap och säkerställer god kontinuitet”, säger Peter Lagerlöf, förvaltningschef på Lannebo.

I samband med att Per Trygg tillträder i sommar kommer Mats Gustafsson, i dag ansvarig förvaltare för Lannebo Småbolag Select, att helt fokusera på rollen som ansvarig för Lannebos ägarfrågor och även arbeta övergripande med Lannebos hållbarhetsarbete.
”Ägarstyrning är kärnan i Lannebos hållbarhetsarbete. Att jag nu får möjligheten att lägga all min tid på det innebär förhoppningsvis att vi kan utvecklas ytterligare och tydligt visa att aktiv förvaltning också handlar om att vara en engagerad och ansvarsfull ägare som gör skillnad”, säger Mats Gustafsson.

Prenumerera på Lannebos nyhetsbrev

Lannebo Marknad & Strategi kommer en gång i månaden och innehåller månadsrapporter, nyheter och marknadskommentarer.
Prenumerera på Lannebos nyhetsbrev

Nyheter

Team_Karin_Katarina_PC_RGB 1600x900

09 mars 2023

Comeback för räntor – så mycket avkastar räntefonderna

Stigande marknadsräntor innebär stigande förräntningstakt i företagsobligationsfonder. Se förräntningstakten för Lannebos fonder.

Ilmeg-3069 1600x900

22 mars 2023

Kundporträtt: Ny kurs i livet

Paret Eriksson flyttade hem till Sverige och köpte en dammsugarverkstad. I dag är Ilmeg ett världsnamn i gruvindustrin, med specialfokus på diamanter. Vi har pratat med entreprenörerna bakom den oväntade framgångssagan, tillika nyblivna kunder hos Lannebo.

Tova_Larsson-1600x900

23 mars 2023

Tova Larsson: “Vi vill att unga ska ha bra koll på sin ekonomi”

Tova Larsson reser land och rike runt och föreläser i skolklasser om privatekonomi. Ett viktigt uppdrag som skapar förutsättningar för ett mer jämställt samhälle. Självklart är Lannebo med och stöttar.