Bud på Adapteo positivt för Lannebo

Goldman Sachs la på måndagen ett bud på Adapteo där Lannebo är aktieägare. “Vi tycker att budet reflekterar värdet på bolaget", säger förvaltaren Mats Gustafsson.
En infrastrukturfond som kontrolleras av Goldman Sachs lade under måndagsförmiddagen ett kontantbud på det svenska modulbyggnadsföretaget Adapteo. De erbjuder befintliga aktieägare 165 kronor per aktie, vilket innebär en premie på 53 procent jämfört med fredagens stängningskurs.
Lannebo Småbolag Select äger aktier motsvarande drygt 3 procent av fondförmögenheten. Budet på 165 kronor per aktie värderar Adapteo till omkring 8,1 miljarder kronor och ger en klart positiv skjuts till Lannebo Småbolag Select och dess andelsägare.
Styrelsen rekommenderar enhälligt budet och den största ägaren EQT Public Value har accepterat budet. Även Lannebo ser positivt på budet.
“Vi tycker att budet reflekterar värdet på Adapteo”, säger förvaltaren Mats Gustafsson.
Budet har en acceptfrist som förväntas avslutas omkring den 16 augusti 2021.
Få insikt, direkt i din inbox
Få inspiration, bli uppdaterad och informerad via vårt nyhetsbrev. Håll dig uppdaterad om vad som sker i marknaden via veckokommentaren.
PrenumereraRiskinformation
Historisk avkastning är inte någon garanti för framtida avkastning. De pengar du investerar i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet.