From values to value
Nedan sammanfattar teamet för ägarstyrning och hållbarhet den gångna månaden – från bolagsdialoger och analyser till omvärldsspaningar, aktuella hållbarhetsfrågor och genomförda aktiviteter.

“We all know what we need to do – but not how to be elected again if we do it.”
I maj deltog vår hållbarhetsansvariga i en Brysselresa arrangerad av Handelsbanken, där vi fick chansen att träffa företrädare för EU‑institutionerna, branschorganisationer och policy‑experter. En intensiv resa med många perspektiv och samtal – svår att koka ner till några få rader, men vi delar några viktiga takeaways!
Det starkaste intrycket vilar inte på någon enskild policy eller reform, utan i skiftet i hur klimat- och hållbarhetsfrågor talas om och varför de nu försvaras mer än tidigare. Det blir allt tydligare att klimatomställningen i EU inte längre primärt motiveras av miljöargument, utan av konkurrenskraft, säkerhet och självförsörjning. Retoriken har förändrats, men de långsiktiga klimatmålen ligger fast. I möte efter möte återkom samma budskap: Europa riskerar att halka efter – industriellt, teknologiskt och geopolitiskt – om vi inte lyckas ställa om vårt energisystem snabbt och effektivt. Billig, fossilfri el är inte längre en klimatfråga; den är en förutsättning för industriproduktion, strategisk autonomi och politisk handlingskraft. Detta präglar allt från diskussionerna om energisystem, elnät och tillståndsprocesser till hur ETS och CBAM försvaras med allt större tydlighet. Koldioxidprissättning ifrågasätts inte i grunden. Nej, tvärtom ses ETS som systemets ryggrad. Samtidigt är frustrationen stor över att existerande regelverk ofta inte levererar där det verkligen räknas i faktiska investeringar och projektbeslut. Flera aktörer uttryckte samma problemformulering: Kapitalet finns, tekniken finns, men genomförandet bromsas av långa tillståndsprocesser, fragmenterad lagstiftning och bristande koordinering mellan medlemsstater. EU är starkt på att sätta ramar, men betydligt svagare på att få saker byggda.
Säkerhetsbegreppet har samtidigt breddats markant. Det handlar inte bara om försvar, utan om energi, råmaterial, vatten, natur och infrastruktur. Diskussionerna om gruvor, råvaror och biodiversitet gick hand i hand med resonemang om Europa i relation till USA och Kina. Även regelförenkling diskuterades genomgående, men inte som ett uppbrott från hållbarhetsambitionerna. Snarare som ett erkännande av att överreglering riskerar att underminera investeringsvilja och konkurrenskraft, särskilt för mindre bolag. Fokus flyttas från perfekta rapporteringssystem till proportionerlighet och faktisk användbarhet.
Den kanske mest talande citatet som fastnade hos Viktoria: “We all know what we need to do – but not how to be elected again if we do it.”
Europa står inte inför ett val mellan klimat och tillväxt. Utmaningen är större än så. Det handlar om huruvida klimatomställningen kan bli en motor för konkurrenskraft och resiliens och om EU klarar av att gå från strategi till genomförande i tid.
Dialoger och uppdateringar från portföljbolagen
Storbolagens hållbarhetsstrategier
Vi deltog i Handelsbankens seminarie-serie där vi fick höra från några stora bolags hållbarhetsstrategier och fick chansen att ställa frågor till Assa Abloy, Atlas Copco, AddTech, SEB, Epiroc, HM, ABB och Beijer Ref.
Flera bolag lyfter att de ”lågt hängande frukterna” inom utsläppsminskningar redan är plockade, och att fokus nu i högre grad ligger på strukturella utmaningar och mer kapitalkrävande insatser. En tydlig gemensam nämnare är att kundernas efterfrågan är en stark drivkraft. Både industri- och teknikbolag vittnar om en växande efterfrågan på energieffektiva och hållbara lösningar, där hållbarhet i många fall inte längre är svår att sälja utan snarare en konkurrensfördel. Flera bolag, däribland Atlas Copco, ABB och Beijer Ref, lyfter samtidigt en frustration över att nuvarande utsläppsrapporteringsramverk inte i tillräcklig utsträckning fångar så kallade undvikna utsläpp – dvs. de utsläppsbesparingar som deras produkter möjliggör hos kunder. Detta ses som en viktig utvecklingspunkt framåt, särskilt i ljuset av att scope 3-utsläpp och beroendet av olika länders energimix fortsatt är svårpåverkade faktorer. Regulatoriska ramverk och policyutveckling fortsätter att påverka bolagens arbete. Flera bolag intar en försiktig eller konservativ hållning till EU-taxonomin och CSRD, inte minst mot bakgrund av osäkerheter i tolkning och tillämpning. Samtidigt märks även anpassningar till den politiska utvecklingen i USA, exempelvis genom justerade formuleringar kring klimat- och jämställdhetsmål i rapporteringen. Tillståndsprocesser, särskilt i Sverige, lyfts också som en konkret flaskhals för omställningen. Sammantaget bekräftar dialogerna en bild av att hållbarhetsarbetet i allt högre grad integreras i affärsstrategin och drivs av kundnytta och marknadsefterfrågan, samtidigt som bolagen navigerar ett mer komplext landskap av regulatoriska krav, geopolitiska hänsyn och praktiska genomförandeutmaningar.
Minskat aktieägarinflytande i Amazon
Det har skett förändringar i regelverket i USA som gör det betydligt enklare för bolag att exkludera aktieägarförslag från årsstämmor. Ett tydligt exempel är Amazon, som historiskt haft omkring tio aktieägarförslag per årsstämma. Vid årets stämma den 20 maj fanns endast två förslag kvar, medan så många som fem förslag exkluderades innan de nådde omröstning. Vi röstade för de två förslag som fanns på bordet, och redovisar nedan de fem som inte tilläts gå vidare till stämman. Denna utveckling är olycklig, då den försvagar aktieägarnas rättigheter och i praktiken begränsar vår möjlighet att påverka amerikanska bolag genom ägarstyrning.
- [Proposal #5 – As You Sow] Data Centers
- [Proposal #7 – AFL-CIO Reserve Fund] Independent Chair
- [Excluded – As You Sow] Producer Responsibility for Plastic Packaging
- [Excluded – SHARE] Effectiveness of Company’s Human Rights Standards
- [Excluded – SOC Investment Group] Report on Impacts of U.S. Immigration Policy and Enforcement on Operations
- [Excluded – American Baptist Home Mission Societies/Investor Advocates for Social Justice] Alignment of AI Sales and Development with Responsible AI Approach
- [Excluded – Jim McRitchie] Lobbying Expenditures Disclosure
Amazon återfinns i: Lannebo Teknik, Lannebo Global Growth, Lannebo Marknad USA, Lannebo Global, Lannebo Marknad Global, Lärarfond Offensiv, Lärarfond Balanserad och Lärarfond Försiktig
ESG-call med Yara
Inom ramen för Investor Initiative on Hazardous Chemicals driver vi en dialog med Yara med fokus på kemikaliehantering, där vi uppmuntrar bolaget att öka transparensen kring sitt arbete med att fasa ut farliga ämnen. Till följd av en intern omstrukturering har bolaget dock valt att inte längre föra individuella investerardialoger inom hållbarhetsfrågor, utan hänvisar istället till halvårsvisa ESG-calls där flera hållbarhetsfrågor behandlas samlat.
I maj deltog investerargruppen på sitt första ESG-call, där bolaget besvarade frågor inom flera områden. Inom kemikalieområdet beskriver Yara ett etablerat arbete med att identifiera och hantera “substances of concern”, inklusive leverantörsgranskning och interna processer för utfasning. Samtidigt pekar bolaget på begränsningar kopplade till datatillgänglighet, teknisk genomförbarhet och möjligheten att fullt ut ersätta vissa ämnen. Transparensen är i nuläget relativt övergripande och bolaget har ännu inte tagit tydliga publika positioner i flera regulatoriska frågor, delvis till följd av osäkerhet i policyutvecklingen. Yara betonar vidare att hållbarhet integreras i investeringsbeslut snarare än styrs via separata budgetar, där styrmedel som ETS och CBAM är centrala för affärscasen. Mot bakgrund av det otydliga regulatoriska läget kopplat till kemikalier avvaktar bolaget med mer konkreta riktlinjer framåt. Nedströms ser bolaget begränsade möjligheter att direkt påverka slutkundsledet, vilket bidrar till utmaningar i att hantera utsläpp från gödselanvändning. Sammanfattningsvis uppfattades dialogen som transparent kring utmaningar, men med begränsad detaljnivå vad gäller konkreta mål och åtgärder – något vi kommer att följa upp.
Yara återfinns i: Lannebo Sustainable Corporate Bond, Lannebo Räntefond Kompass, Lannebo FRN, Lannebo Marknad Europa, Lannebo Marknad Global
Bolidens gruvras
Under våren har två gruvras inträffat i Bolidens verksamhet i Garpenberg och Kristineberg. Vi träffade bolaget för att få en bättre förståelse för händelsernas orsaker, hur säkerhetsrutinerna fungerat i praktiken samt vilken operativ påverkan de har haft.
I Garpenberg rörde det sig om en mer omfattande händelse kopplad till gruvaktivitet och förhöjd seismisk aktivitet (så kallade gruvskalv). Området var av säkerhetsskäl utrymt vid själva raset, men till följd av att raset var större än väntat uppstod en tryckvåg som ledde till att fyra medarbetare skadades. Boliden framhåller att gällande säkerhetsrutiner följdes, men ser trots detta händelsen som allvarlig. Både interna och oberoende utredningar pågår nu för att förstå vad som inträffat och hur liknande situationer kan förebyggas. Incidenten har haft tydlig påverkan på produktionen, som nu återstartas successivt. I Kristineberg var händelsen mer begränsad i omfattning och lokal till sin karaktär. En medarbetare skadades, men produktionen kunde återupptas kort därefter. Även här analyseras orsaken vidare.
Bolaget betonar att högsta prioritet framåt är att dra lärdom av händelserna och stärka arbetet för en säker arbetsmiljö och att risken för framtida incidenter minimeras. Vi följer upp dialogen med bolaget i takt med att utredningarna fortskrider.
Boliden återfinns i: Lannebo Marknad Sverige, Lannebo Strategic Industries, Lannebo Företagsobligationsfond, Lannebo Sustainable Corporate Bond, Lannebo Räntefond Kompass, Lannebo Marknad Sverige Bred, Lannebo FRN, Lannebo Marknad Europa och Lannebo Marknad Global.
Allt fler bolag sätter klimatmål
Science Based Targets initiative har publicerat sin årliga tracker som följer trender och utveckling under året kring bolags klimatmålsättningar. Det vi kan se är att antalet företag som sätter vetenskapligt baserade klimatmål fortsätter att öka kraftigt globalt. Vid slutet av 2025 hade över 9 700 företag fått sina klimatmål validerade och mer än 2 300 hade även godkända nettonollmål. Totalt har över 12 000 företag antingen satta mål eller åtagit sig att göra det, vilket visar att klimatmål blivit en central del av företagsstrategin. Utvecklingen drivs i allt större utsträckning av Asien, där länder som Kina, Japan och Indien visar snabb tillväxt. Samtidigt sker den största ökningen inom sektorer som hälsovård, IT och material.
Sammantaget pekar trenden på att företag i allt högre grad positionerar sig för omställning, med fokus på långsiktig konkurrenskraft, motståndskraft och stabilitet. Vi noterar en fortsatt positiv utveckling med en ökande andel bolag som sätter vetenskapligt baserade klimatmål vilket även syns i vår portfölj.