Dags att flytta fokus – från förvaltning till byggprocessen

"Fastighetsbolagen tar en genväg när de inte rapporterar klimatpåverkan från nybyggnation. Det är hög tid att branschen tar ett helhetsansvar." Det skriver Tobias Kaj, förvaltare av Lannebo Fastighetsfond och Lannebo Fastighetsfond Select.

Tobias Kaj

Svenska fastighetsbolag uppfattar gärna sig själva som ledande inom miljöområdet. Flera bolag har erhållit tunga utmärkelser i konkurrens med samtliga europeiska fastighetsbolag. Branschen kan vara stolt över att utsläppen från förvaltningen har fallit markant under de senaste åren och att merparten av projektutvecklingen sker inom ramen för olika typer
av certifieringar.

Men det finns en elefant i rummet. Den stora ”boven” när det gäller klimatpåverkan är nämligen koldioxidutsläppen i samband med nyproduktion. Och här behövs verkligen en bättre rapportering från bolagen. Det bolag som vi anser sköter detta bäst i dag är Vasakronan. Deras redovisning av koldioxidutsläpp i samband med nyproduktion visar tydligt vilken stor fråga detta bör vara för fastighetsbranschen. Vasakronans redovisning indikerar att utsläppen i samband med att bygga ett hus för 500 mkr är mer än 200 gånger högre än att förvalta motsvarande hus. Det talar för att strategin att riva befintliga kontorshus och ersätta dem med nya certifierade hus är en riktig björntjänst om ambitionen är att minska
koldioxidutsläpp.

På samma sätt som ett ökat fokus på utsläpp i förvaltningen har resulterat i en betydande nedgång i utsläpp från den verksamheten menar vi att det finns stora vinster att göra av att minska utsläppen från nyproduktionen genom att förändra processer och materialval. Men för att detta ska ske är det första steget att bolagen på ett adekvat sätt börjar redovisa
utsläpp i samband med nyproduktion. Det är fortfarande flera noterade bolag som inte redovisar utsläpp från nyproduktionen (Scope 3-utsläpp) och informationen från de bolag som rapporterar Scope 3-utsläpp är ofta bristfällig.

RADARPAR. Tobias Kaj och Philip Hallberg förvaltar tillsammans
nya Lannebo Fastighetsfond och Lannebo Fastighetsfond Select.

Om minskade koldioxidutsläpp är en fråga som bolagen tar på allvar krävs en mer detaljerad och jämförbar information kring klimatpåverkan. Därför uppmanar vi alla noterade bolag att, utöver information om utsläpp, även lämna information avseende:

• Vilka projekt de rapporterade utsläppen avser.
• Om informationen avser det arbete som lagts ned under året eller avseende de projekt som färdigställs under året.
• Hur utsläppen skiljer sig mellan renoveringar och nyproduktion.
• Hur utsläppen skiljer sig mellan olika projekt
i förhållande till storleken på investeringen samt storleken på byggnaden.

Vi anser även att bolag som anser att minskade koldioxidutsläpp är viktigare än den finansiella utvecklingen bör resonera kring hur de i beslutsprocessen för att starta ett nytt projekt beaktar koldioxidutsläppen och eventuellt också sätter upp mål kring hur stora utsläpp de är beredda att acceptera i förhållande till den förväntade ekonomiska vinsten.

Fastighetsbolagens miljöarbete har hittills främst avsett certifiering av fastigheterna, grön finansiering samt gröna hyresavtal. Certifieringar har förvisso inneburit ökade produktionskostnader samt administrativa kostnader för certifieringen men detta har mer än väl kompenserats av något högre hyresnivåer samt lägre avkastningskrav som medfört högre värden. Gröna hyresavtal har efterfrågats av hyresgäster och medfört begränsad ekonomisk risk för fastighetsägaren. De ekonomiska effekterna av att ta krafttag mot utsläpp i samband med nyproduktion är betydligt mer osäkra.

Som förvaltare på Lannebo tror vi på dialog, samarbete och aktivt ägaransvar. Vi vet att varje bolag är unikt och att förutsättningarna skiljer sig åt. Men i denna fråga är det vår bedömning att det är möjligt att skapa en branschgemensam standard för att redovisa klimatpåverkan vid nybyggnation. Det är därför nu upp till aktörerna inom fastighetssektorn att visa om de är beredda att inte bara ”talk the talk” utan även ”walk the walk” avseende miljöansvar.

Prenumerera på Lannebos nyhetsbrev

Lannebo Marknad & Strategi kommer en gång i månaden och innehåller månadsrapporter, nyheter och marknadskommentarer.
Prenumerera på Lannebos nyhetsbrev

Nyheter

Team_Karin_Katarina_PC_RGB 1600x900

09 mars 2023

Comeback för räntor – så mycket avkastar räntefonderna

Stigande marknadsräntor innebär stigande förräntningstakt i företagsobligationsfonder. Se förräntningstakten för Lannebos fonder.

Ilmeg-3069 1600x900

22 mars 2023

Kundporträtt: Ny kurs i livet

Paret Eriksson flyttade hem till Sverige och köpte en dammsugarverkstad. I dag är Ilmeg ett världsnamn i gruvindustrin, med specialfokus på diamanter. Vi har pratat med entreprenörerna bakom den oväntade framgångssagan, tillika nyblivna kunder hos Lannebo.

Tova_Larsson-1600x900

23 mars 2023

Tova Larsson: “Vi vill att unga ska ha bra koll på sin ekonomi”

Tova Larsson reser land och rike runt och föreläser i skolklasser om privatekonomi. Ett viktigt uppdrag som skapar förutsättningar för ett mer jämställt samhälle. Självklart är Lannebo med och stöttar.