Ny på jobbet: Love Redin

Hur har din första tid på jobbet varit?
“Lärorik och intensiv. Det känns som att jag kommit in snabbt i rollen och direkt kan bidra med min tekniska kompetens.”Vilken är din roll på Lannebo?
“Jag jobbar deltid som förvaltningsassistent parallellt med studier till civilingenjör på KTH. Hittills har jobbet gått ut på att med hjälp av programmering hämta hållbarhetsdata från olika datakällor för att underlätta förvaltningsavdelningens hållbarhetsanalyser och rapportering.”Vad är roligast med ditt jobb?
“Att jobba tillsammans med kollegor som har kompletterande expertiser, och tillsammans bygga något användbart som ingen av oss hade kunnat göra på egen hand. Jag tycker också att det är väldigt givande att automatisera eller effektivisera processer som tidigare gjorts manuellt, för att spara tid.”
Vad har du gjort tidigare?
“Innan jag började på Lannebo har jag gjort värnplikt och jobbat med skadereglering på Trygg-Hansa samt datarapportering på Millistream Market Data. Jag är även avdankad fotbollsdomare.”Vad gör du när du inte jobbar?
“Då jag varken jobbar eller pluggar gillar jag att träna, resa och äta god mat.”